Інформує органи державної влади, органи місцевого самоврядування та громадськість про результати здійснення ринкового нагляду. Споживачі за своїм вибором подають позови до суду за місцем свого проживання або за місцезнаходженням відповідача, за місцем заподіяння шкоди або за місцем виконання договору. При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання про відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
На цьому етапі « Старий підхід » продовжує застосовуватися в тих сферах, які потребують чіткого регулювання та де застосування « Нового підходу » неможливе чи недоцільне (наприклад, автомобілебудування, косметичні засоби, фармацевтика тощо). Зокрема, на сьогодні 22 тисячі директив « Старого підходу » актуальні для 30 % товарів, що розміщені на ринку ЄС. За всіма громадянами однаковою мірою визнається право на задоволення їх потреб у сфері торговельного та інших видів обслуговування. Встановлення будь-яких переваг, прямих або непрямих обмежень прав споживачів не допускається, крім випадків, передбачених законодавчими актами. Інформація, передбачена пунктом 1 цієї статті, доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до товарів (наслідків робіт, послуг), на етикетці, а також маркуванням чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів товарів (робіт, послуг) або в окремих сферах обслуговування.
Система захисту прав споживачів ЄС є відображенням стану розвитку ринку Євросоюзу. Зважаючи на кардинальну відмінність стану українського ринку, ефективна імплементація подібної системи в Україні залишається малоймовірною в короткостроковій перспективі. Запровадження її потребуватиме більше часу, протягом якого роль регулятора залишатиметься ключовою для підтримки належної якості продукції. До моменту запровадження політики сталого розвитку на виробництві українському бізнесу слід насамперед навчитися брати на себе відповідальність перед споживачем за якість свого продукту, не допускаючи « сальмонели в яйцях », « антибіотиків у меду », « пилку амброзії у зерні » тощо.
Пункті 1 цієї статті, несе сторона, яка її заподіяла. Послуги) за допомогою прийнятих у міжнародній практиці позначень. Доручити виправлення недоліків третій особі за рахунок виконавця.
Згідно з абзацом третім статті 1 Закону заходи державного нагляду (контролю) – планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом. Статтею 10 Закону визначено, що суб’єкти господарювання під час провадження господарської діяльності використовують вільні ціни та державні регульовані ціни. У разі ненадання такої інформації суб’єкт господарювання несе відповідальність згідно із Законом.
При цьому, відповідно до частини другої статті 17 Закону України «Про захист прав споживачів» забороняється примушувати споживача придбавати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту. Частиною восьмою статті 8 Закону України «Про захист прав споживачів» встановлено, що у разі придбання споживачем непридатного харчового продукту продавець зобов’язаний замінити його на харчовий продукт, який є придатним до споживання, або повернути споживачеві сплачені ним кошти. Розрахунки із споживачем у такому разі проводяться в порядку, передбаченому абзацом третім частини сьомої цієї статті.
Кращий спосіб уникнути проблем – це, звичайно, дотримувати норми законодавства. Хоча при заплутаності та суперечності нашого законодавства зробити це доволі складно, а часто просто неможливо. Але як мінімум треба знати «матчастину», щоб заздалегідь прорахувати можливі ризики, усунути явні проблеми. Ну і в разі спору без чіткого розуміння норм законодавства вам не вдасться поговорити з інспектором на рівних, відстояти свою позицію, захистити підприємства від штрафів і збитків.
При цьому сам по собі він не передбачає застосування санкцій. При цьому саме по собі воно не передбачає застосування санкцій. Споживач має право пред’явити будь-яку з зазначених вище вимог. Як правило, в схожих ситуаціях не працює і судовий захист споживача — адже позови на доменні імена не приймаються до судового розгляду. Навіть кіберполіція не вважає за потрібне боротися з подібними шахрайськими сайтами, вочевидь, вважаючи це за дрібниці.
Крім того, критично важливу роль у розвитку системи прав споживачів у ЄС відіграють громадські організації. Вони діють як на рівні окремих держав, так і самого ЄС. Так, платформою, що об’єднує організації споживачів на рівні ЄС, є Консультативна група європейських споживачів .
Під час проведення позапланового заходу з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов’язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю). Згідно з Положенням про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженим https://rodovid.rv.ua/ постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667, Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) щодо безпечності та окремих показників якості харчових продуктів у межах повноважень, передбачених законодавством. Причиною для проведення позапланової перевірки може послужити одна з підстав, наведених у ч.